Regeringen Neergaard II

Regeringen Neergaard II

Regering:
Venstre

Hvornår:
05.05.1920 - 09.10.1922

Hvem:
N. Neergaard (V), Statsminister
Harald Scavenius (u.p.), Udenrigsminister
N. Neergaard (V), Finansminister
Klaus Berntsen (V), Forsvarsminister
J. C. Christensen (V), Kirkeminister til 15.08.1922
Jacob Appel (V), Kirkeminister fra 15.08.1922
Jacob Appel (V), Undervisnings¬minister
Svenning Rytter (V), Justitsminister
Sigurd Berg (V), † 11.07.1921
Oluf Kragh (V), Indenrigsminister fra 18.07.1921
M. N. Slebsager (V), Minister for offentlige arbejder (Trafikminister)
Th. Madsen-Mygdal (V), Landbrugsminister
Tyge J JRothe (V), Handelsminister

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik